Monumental Travellers: Επίλυση γρίφων και αξιοποίηση του ρομποτικού πακέτου Beebot.

Για τον μήνα Μάρτιο, οι μαθητές του σχολείου μας, χρησιμοποίησαν τους γρίφους που δημιούργησαν οι μαθητές του 5ου δημοτικού σχολείου Κορυδαλλού και του Prof Kaya Gürsel Ortaokulu, με στόχο να παίξουν και να τους λύσουν, κάνοντας χρήση του ρομποτικού εξοπλισμού Beebot. Η συγκεκριμένη ρομποτική συσκευή λειτουργεί μέσω προγραμματισμού αυτής και μετακινείται πάνω σε ειδική σχεδιασμένη πίστα. Μέσω της συγκεκριμένης διαδικασίας οι μαθητές καλλιεργούν τον αλγοριθμικό και υπολογιστικό τρόπο σκέψης τους, μέσω της επίλυσης συγκεκριμένων προβλημάτων. Έτσι αρχικά τα παιδιά διαβάζανε έναν γρίφο, αναζητούσαν την λύση είτε μέσω της εμπειρίας τους, είτε μέσω αναζήτησης πληροφοριών στο διαδίκτυο και στην συνέχεια προγραμματίζανε την ρομποτική συσκευή Beebot, ώστε να μετακινηθεί πάνω στην ειδική σχεδιασμένη πίστα με τις εικόνες διαφόρων παγκόσμιων μνημείων, με σκοπό να καταλήξει στην εικόνα του αντίστοιχου μνημείου, σύμφωνα με το ζητούμενο του κάθε γρίφου. Για να πάρετε μία γεύση της προαναφερόμενης περιγραφής της δραστηριότητας, πατήστε εδώ.