"Young Scientists Facing Environmental Pollution with STEM" : Το πρόγραμμα.

Για την σχολική χρονιά 2020 – 2021, οι μαθητές της Ε΄ τάξης του σχολείου μας, συμμετέχουν στην δράση STEM 2.0, που οργανώνεται από την Ελληνική Εθνική Υπηρεσία eTwinning. Για τις ανάγκες της δράσης, μας χορηγήθηκε ένα ρομποτικό πακέτο Lego Wedo 2.0 (advanced), ενώ το σχολείο προχώρησε στην αγορά 3 ακόμη πακέτων Lego Wedo 2.0. Το πρόγραμμα ονομάστηκε «Young Scientists Facing Environmental Pollution with STEM» και πραγματοποιείται σε συνεργασία με 2 ακόμη σχολεία: 1) το Al Hadaiqya School της Ιορδανίας (συνιδρυτής το έργου) και 2) το Kdz. Ereğli Cumhuriyet Ortaokulu, σχολείο από την Τουρκία. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα ξεκίνησε πέρισυ, την σχολική χρονιά 2019 2020 αλλά λόγω της πανδημίας δεν κατέστει δυνατό να ολοκληρωθεί. Το πρόγραμμα που θα υλοποιηθεί, αποτελεί μια εισαγωγή στην αλγοριθμική σκέψη, τη ρομποτική και το STEM (Science: Επιστήμη, Technology: Τεχνολογία, Engineering: Μηχανική, Mathematics: Μαθηματικά). Το θέμα του έργου, σχετίζεται με την αντιμετώπιση του φαινομένου της μόλυνσης του περιβάλλοντος. Η ανακύκλωση προτάθηκε, ως ένας τρόπος αντιμετώπισης του προβλήματος. Έτσι, αξιοποιώντας τα ρομποτικά πακέτα, που διαθέτει το σχολείο μας, οι μαθητές μας θα δημιουργήσουν ρομποτικές κατασκευές, που θα σχετίζονται με την ανακύκλωση άχρηστων υλικών. Παρακάτω φαίνεται το σήμα του έργου, που αποτελεί δημιουργία των μαθητών, την περσινή χρονιά.

twinspace-logo