Πρώτη ρομποτική κατασκευή των μαθητών μας, αξιοποιώντας το ρομποτικό πακέτο Lego Wedo 2.0.

Στα πλαίσια του πρότζεκτ, οι μαθητές της Ε΄τάξης που συμμετέχουν στην δράση, ήρθαν σε πρώτη επαφή με το ρομποτικό πακέτο Lego Wedo 2.0. Έτσι είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν και να χρησιμοποιήσουν τα δομικά στοιχεία που περιλαμβάνει ένα πακέτο, να δημιουργήσουν μία ρομποτική κατασκευή και στην συνέχεια να την προγραμματίσουν. Μέσα από την συγκεκριμένη διαδικασία, κατασκευάσανε ένα τηλεχειριζόμενο και αυτόματο όχημα. Το όχημα, μέσου υπολογιστή, κινείται εμπρός και πίσω (τηλεχειρισμός). Στην συνέχεια, ενσωματώνοντας τον αισθητήρα απόστασης στο όχημα τους, αυτό είχε την ικανότητα να κατανοεί το περιβάλλον του. Στα πλαίσια της συγκεκριμένης δραστηριότητας, το όχημα αντιλαμβάνεται τον τοίχο της τάξης και σταματά όταν πλησιάζει σε αυτόν και στην συνέχεια, μέσω τροποποίησης, αντιλμβάνεται το κενό όταν πλησιάζει στην άκρη της έδρας, όπου και πάλι σταματά άμεσα. Παρακάτω, μπορείτε να δείτε την δουλειά των μαθητών.
Η νέα ομάδα εργασίας,πλέον είναι έτοιμη ώστε να αρχίσει τις ρομποτικές κατασκευές, με στόχο την αντιμετώπιση της μόλυνσης του περιβάλλοντος, μέσω της ανακύκλωσης υλικών.