Κατασκευή οχήματος μεταφοράς και απόθεσης σε ειδικά κουτιά, ενός ανακυκλώσιμου υλικού, ταξινομημένο ανάλογα με το μέγεθος του.

Οι μαθητές του 2ου Δημοτικού Σχολείου Αγίου Ιωάννη Ρέντη, στα πλαίσια της συμμετοχής τους σε δράση του eTwinning, αξιοποίησαν τo ρομποτικό πακέτο Lego Wedo 2.0 και κατασκεύασαν όχημα μεταφοράς και απόθεσης ενός ανακυκλώσιμου υλικού (π.χ γυαλί ή πλαστικό ή χαρτί κτλ). Η απόθεση του ανακυκλώσιμου υλικού, σύμφωνα με το σενάριο της δράσης, συμβαίνει σε εικονικό εργοστάσιο ανακύκλωσης άχρηστων υλικών και συγκεκριμένα σε ειδικά κουτιά (με σκοπό την μεταφορά των κουτιών στους εσωτερικούς χώρους του εργοστασίου για την επεξεργασία του υλικού, με στόχο την ανακύκλωσή του). Το όχημα αποθέτει το υλικό στα ειδικά κουτιά, ταξινομημένα. Με λίγα λόγια τα μεγάλα μεγέθη του ανακυκλώσιμου υλικού αποθέτονται σε ένα μεγάλο κουτί, ενώ τα μικρότερα σε μέγεθος σε άλλο κουτί. Ο σκοπός είναι να τοποθετούνται, στα ειδικά κουτιά, το ίδιο ανακυκλώσιμο υλικό ταξινομημένα, ανάλογα με το μέγεθος του. Παρακάτω, μπορείτε να δείτε ένα βίντεο, από την δουλειά των μαθητών του σχολείου μας.