Τηλεχειρισμός οχήματος μεταφοράς και απόθεσης ενός ανακυκλώσιμου υλικού.

Οι μαθητές του 2ου Δ.Σ Ρέντη, αφού κατασκεύασαν το όχημα μεταφοράς και απόθεσης ενός υλικούμε στόχο την ανακύκλωσή του, το οποίο παράλληλα το ταξινομεί σε ειδικά κουτιά ανάλογα με το μέγεθος του, το προγραμμάτισαν με σκοπό τον τηλεχειρισμό του. Ο τηλεχειρισμός θα γίνεται μέσω ηλεκτρονικού υπολογιστή.  Ο τηλεχειρισμός συμβαίνει στην καρότσα του οχήματος, μέσω του πατήματος του πάνω βέλους του πληκτρολογίου του υπολογιστή για το άνοιγμα και την απόθεση του υλικού και μέσω του πατήματος του κάτω βέλους για το κλείσιμο της καρότσας και την επιστροφή της στην αρχική της κατάσταση. Το προγραμματιστικό περιβάλλον που αξιοποιήθηκε είναι το Scratch 3.0. Σύμφωνα με το σενάριο του πρότζεκτ, το όχημα αφού συλλέξει από έναν κάδο ανακύκλωσης το σύνολο του περιεχομένου ενός συγκεκριμένου υλικού (πχ γυαλί, χαρτί, πλαστικό κτλ), το μεταφέρει σε εργοστάσιο για την επεξεργασία του, με στόχο την ανακύκλωσή του. Το όχημα έχει την ικανότητα να ταξινομεί το συγκεκριμένο υλικό, σύμφωνα με το μέγεθός του και να αποθέτει τα μεγάλα κομμάτια σε κουτί διαφορετικό σε σχέση με τα μικρότερα κομμάτια, που τοποθετούνται σε διαφορετικο κουτί. Ουσιαστικά επιδιώκεται ο διαχωρισμός του υλικού - ταξινόμηση - σε διαφορερικά κουτιά, ανάλογα με το μέγεθος του υλικού. Παρακάτω μπορείτε να δείτε το βίντεο από την δουλειά των μαθητών του σχολείου μας.