Τροποποίηση καρότσας οχήματος.

Οι μαθητές του 2ου Δημοτικού Σχολείου Αγίου Ιωάννη Ρέντη, στην προσπάθειά τους να προτείνουν λύσεις για την αντιμετώπιση του φαινομένου της περιβαλλοντικής ρύπανσης, αποφάσισαν να τροποποιήσουν το αμάξωμα - καρότσα του οχήματος. Η πρότασή τους ήταν να τροποποιήσουν το σώμα - καρότσα του οχήματος, ώστε να μπορεί να μεταφέρει ταυτόχρονα 2 διαφορετικά ανακυκλώσιμα υλικά, στη μονάδα επεξεργασίας ανακυκλώσιμων υλικών. Αφού το όχημα συλλέξει τα ανακυκλώσιμα υλικά από τους ειδικούς έξυπνους κάδους ανακύκλωσης (πρέπει να σημειωθεί ότι κάθε κάδος συλλέγει μόνο ένα συγκεκριμένο ανακυκλώσιμο υλικό), τα τοποθετεί σε συγκεκριμένα σημεία - χώρο στο σώμα του. Στη συνέχεια, το όχημα, όταν φτάσει στο εργοστάσιο, αποθηκεύει τα 2 διαφορετικά (για παράδειγμα μας) ανακυκλώσιμα υλικά, ταυτόχρονα σε 2 διαφορετικά κουτιά. Σημειώστε ότι το παράδειγμά μας αποτελεί ένα είδος προσομοίωσης. Σε πραγματικές συνθήκες ένα όχημα μπορεί να συλλέξει και να τοποθετήσει σε διαφορετικά μέρη στην καρότσα του, περισσότερα διαφορετικά ανακυκλώσιμα υλικά. Παρακάτω μπορείτε να δείτε ένα βίντεο από τις προσπάθειες των μαθητών να τροποποιήσουν το σώμα του οχήματος.

Στο επόμενο βίντεο, μπορείτε να δείτε την λειτουργία και τον έλεγχο του τροποποιημένου οχήματος, που συμβαίνει μέσω τηλεχειρισμου, μέσου υπολογιστή.