Ολοκλήρωση του πρότζεκτ. - Παρουσίαση του ολοκληρωμένου έργου.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε ένα βίντεο, με το ολοκληρωμένο έργο, που πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία του δικού μας σχολείου με το Alzarqaa Alhadaiqya mixed School της Ιορδανίας.

Το σενάριο του πρότζεκτ:

Ο έξυπνος κάδος ανακύκλωσης συλλέγει ένα μόνο ανακυκλώσιμο αντικείμενο (δηλαδή συλλέγει μόνο πλαστικό ή μόνο γυαλί κτλ). Υποθετικά έχουμε 2 κάδους ανακύκλωσης που συλλέγουν διαφορετικό υλικό, ο καθένας. Το όχημα κάθε μέρα περνά και συλλέγει από τους 2 κάδους, τα υλικά που έχουν συλλεχθεί έως τότε. Τα ανακυκλώσιμα υλικά είναι τοποθετημένα στην καρότσα του, ταξινομημένα ανάλογα με το τύπο του υλικού. Για τις ανάγκες του πρότζεκτ, 2 θέσεις διαθέτει η καρότσα του οχήματος μεταφοράς υλικών. Το όχημα μεταφέρει τα υλικά σε εργοστάσιο επεξεργασίας και ανακύκλωσης υλικών. Τα αποθέτει σε 2 διαφορετικά κουτιά συλλογής, ταυτόχρονα και ταξινομημένα ανάλογα με τον τύπο του υλικού (π.χ ένα κουτί θα συλλέγει μόνο γυαλί, άλλο κουτί μόνο πλαστικό). Στην συνέχεια ένα ρομποτάκι πηγαίνει προς το κάθε κουτί και όταν ανιχνεύσει το κουτί σταματά αρχικά και στην συνέχεια το μεταφέρει στο εσωτερικό τους εργοστασίου. Εκεί ένας ρομποτικός βραχίονας τακτοποιεί τα κουτιά σε διαφορετικά σημεία, ώστε να αρχίσει και να συμβεί, στην συνέχεια, η επεξεργασία και η ανακύκλωση αυτών.